Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Programy

Czcionka:

Udział Biblioteki Publicznej Gminy Złotów z siedzibą w Radawnicy w programach, projektach i konkursach grantowych:

1. Czytelnia Internetowa "IKONKA@" - program Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - Departament Informatyzacji - sprzęt komputerowy (od 2006 r.).

2. Program Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" (od 2006 r.).

3. Program "Orange dla bibliotek" - popularyzacja i zwiększenie wykorzystania Internetu przez pracowników i użytkowników biblioteki, a w szczególności zapewnienie dostępu do szerokopasmowych łączy internetowych w bibliotece i na filiach oraz prowadzenie zajęć i warsztatów o charakterze edukacyjnym z zakresu Internetu, pracy z komputerem dla osób starszych i osób nie znających umiejętności posługiwania się komputerem (od 2010 r.).

4. Program Rozwoju Bibliotek - przedsięwzięcie prowadzone w ramach Światowego Programu Rozwoju Fundacji Billa i Melindy Gates, wspieranego przez Global Libraries. Partnerem i grantobiorcą Fundacji w Polsce jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a realizatorem programu jest Fundacja Społeczeństwa Informacyjnego w Polsce. dzięki udziałowi w PRB, nasza biblioteka otrzymała sprzęt komputerowy i multimedialny oraz udział w szeregu szkoleniach dla pracowników i dla użytkowników biblioteki (od 2013 r.).

5. Program "Budowania Partnerstw dla Bibliotek" - współpraca z Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL. Celem programu jest podniesienie kompetencji bibliotekarzy, bibliotek oraz inicjowanie, budowanie relacji i zaangażowanie do współpracy organizacji pozarządowych oraz realizacja projektów w partnerstwie (Zespól Szkół Nr 1 w Radawnicy, Koło Nr 4 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Radawnicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Radawnicy).

6. Konkurs Grantowy "Aktywna Biblioteka" prowadzony przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. w ramach tego konkursu biblioteka zrealizowała dwa projekty dla użytkowników biblioteki. Projekt realizowany w Bibliotece Publicznej w Radawnicy pt. UL pełen książek - biblioteka pełna pszczółek" skierowany był do dzieci, a projekt pt. "Czas na ZDROWĄ modę" realizowany był w filiach bibliotecznych w Świętej i w Kleszczynie. Skierowany był do młodzieży  gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. W ramach projektów odbyło się szereg warsztatów, zajęć i spotkań z ciekawymi ludźmi, hobbystami, pasjonatami oraz profesjonalistami, jak\: psychologiem diabetologiem, kosmetologiem, pedologiem, instruktorem fitness. uczestnicy projektu wykonywali zdjęcia, powstał album fotograficzny, film, prezentacja multimedialna, atlas roślin miododajnych oraz broszura pt. "Czas na Zdrową modę" autorstwa samych uczestników projektu (od maja do września 2014 r.).

7. Projekt "Tablety w twojej Bibliotece" - udział biblioteki  w tym projekcie miał na celu wypromowanie naszej placówki jako nowoczesnej, mogącej oferować swoim użytkownikom w Czytelni Internetowej nowych mobilnych usług, które wspierają tworzenie, uczenie się i dzielenie z innymi wiedzą, pomysłami, właśnie  przy użyciu nowoczesnych technologii w postaci trzech iPadów (od 2015 r.).

8. Projekt "Akcja: e-motywacja. Seniorzy roc'kują" Fundacji Orange skierowany był do seniorów. Sprzymierzeńcem w tym projekcie był Internet i nowe technologie, które zostały wykorzystane na bibliotecznych spotkaniach z seniorami, jako narzędzie do odkrywania świata i pokonywania barier społecznych przez osoby starsze. Na spotkaniach seniorzy wspólnie oglądali i brali czynny udział w transmisjach online poprzez możliwość zadawania pytań znanym z ekranu telewizyjnego aktorom, pisarzom... . Wynikiem uczestnictwa w tych spotkaniach jest fakt, iż seniorzy wyrazili chęć dalszych wspólnych spotkań  (już po projekcie) w bibliotece w celu inicjowania wspólnych przedsięwzięć. Wspólnie zorganizowaliśmy  wyjazd 24 stycznia 2016 r. na operetkę "Księżniczka Czardasza" do Opery Nova w Bydgoszczy  (wrzesień - grudzień 2015 r.).

9. "Noc Bibliotek"  to wielkie święto bibliotek i czytania. Ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób promująca korzystanie z zasobów bibliotek, jako najbardziej otwartych i dostępnych instyutucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. Biblioteki łączą siły i czekają na czytelników z mnóstwem atrakcji - niecodziennych spoitkań z literaturą i jej gwiazdamiu. Liczymy na to, że po poznaniu bibliotek tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy wrócą w dzień i w kolejne dni. Akcje zaincjowaliśmy w naszej bibliotece  w 2015 roku.

10. "Mała książka - wielki człowiek" to projekt,  którego organizatorem jest Instytut Książki. Porozumienie o współpracy w projekcie "Mała książka - wielki człowiek" zostało podpisane, dnia 29 kwietnia 2019 roku pomiędzy Biblioteką Publiczną GminyZłotów z siedzibą w Radawnicy a Instrytutem Książki w Krakowie. Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytając dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

 

Zegar

Kalendarium

Grudzień 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny

Pogoda